Savox SH-0263MG Digital "Super Torque" Micro Servo - SAV-SH0263MG
SKU: sav-sh0263mg
$31.10 22% off RRP
or 4 payments of $8.41 with
Info
Description
*NOTE: Certain combinations of receiver and ESC have been found to cause "Brown Out" issues when combined with Savox servos. An external BEC, or BEC stabilizing receiver capacitor may be needed for efficient, glitch free operation in low voltage electric applications.
Description
Specifications*NOTE: Certain combinations of receiver and ESC have been found to cause "Brown Out" issues when combined with Savox servos. An external BEC, or BEC stabilizing receiver capacitor may be needed for efficient, glitch free operation in low voltage electric applications.
*NOTE: Certain combinations of receiver and ESC have been found to cause "Brown Out" issues when combined with Savox servos. An external BEC, or BEC stabilizing receiver capacitor may be needed for efficient, glitch free operation in low voltage electric applications.
| SKU | SAV-SH0264MG |
| Barcode # | 4710006990279 |
| Brand | SAVOX |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |