Scalextric 1/32 Volkswagen Golf GTI - Red Slot Car
or 4 payments of $24.99 with
Info
Description
Experience the power and poise of the iconic Volkswagen Golf GTI in this detailed Scalextric replica. This sporty hatchback, finished in red, embodies the spirit of accessible performance and timeless design that made the GTI a legend.
Features
- Super-detailed replica with accurate Volkswagen Golf GTI bodywork
- Compatible with ARC AIR/ARC ONE for super accurate lap times
- Easy change guide blade for extended car longevity
- Magnatraction for enhanced grip and stability through corners
- Officially licensed by Volkswagen
- Genuine Scalextric Product
Description
SpecificationsExperience the power and poise of the iconic Volkswagen Golf GTI in this detailed Scalextric replica. This sporty hatchback, finished in red, embodies the spirit of accessible performance and timeless design that made the GTI a legend.
Features
- Super-detailed replica with accurate Volkswagen Golf GTI bodywork
- Compatible with ARC AIR/ARC ONE for super accurate lap times
- Easy change guide blade for extended car longevity
- Magnatraction for enhanced grip and stability through corners
- Officially licensed by Volkswagen
- Genuine Scalextric Product
Experience the power and poise of the iconic Volkswagen Golf GTI in this detailed Scalextric replica. This sporty hatchback, finished in red, embodies the spirit of accessible performance and timeless design that made the GTI a legend.
Features
- Super-detailed replica with accurate Volkswagen Golf GTI bodywork
- Compatible with ARC AIR/ARC ONE for super accurate lap times
- Easy change guide blade for extended car longevity
- Magnatraction for enhanced grip and stability through corners
- Officially licensed by Volkswagen
- Genuine Scalextric Product
| SKU | 57-C4490 |
| Barcode # | 5063129020897 |
| Brand | scalextric |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockIn Stock
-
Warehouse StockBackorder