Spektrum DX3 Smart 3 Channel Surface Transmitter w/ SR315 Receiver - SPM2340
SKU: spm2340
$170.99 5% off RRP
or 4 payments of $49.40 with
Info
Description
Notice: Brushless electric motors & ESCs have huge amounts of torque at any given RPM. Using too-tall gearing, or a vehicle that is too large/heavy, can result in damage and/or product failure. Please consult your manual and select gearing suitable for the vehicle and terrain, as damage caused by overloading or abuse is unlikely to be covered by the manufacturer's warranty. Always monitor your ESC and motor temperatures closely after modifying your system to ensure they stay within the safe operating limits.
Bash with confidence using the Spektrum Firma V2 100A Brushless ESC. This robust speed controller delivers smooth power and intelligent Smart connectivity, making it an ideal upgrade for 1/10 scale RC vehicles. Experience the difference with readable telemetry data, customisable settings, and robust reliability.
| ESC (Electronic Speed Controller) | |
|---|---|
| For Motor Type: | Brushless |
| Max Voltage: | 11.1v |
| Waterproof Design: | Yes |
| Burst Amps: | 650 |
| Continuous Amps: | 100 |
| Motor Connectors: | 4.0mm Bullet |
| Battery Connector: | IC5 |
| LVC: | Yes |
| Programmable: | Yes |
| Cooling Method: | Fan |
| BEC Voltage: | 6, 7.4 |
| Dual Motor: | No |
Description
Specifications
Notice: Brushless electric motors & ESCs have huge amounts of torque at any given RPM. Using too-tall gearing, or a vehicle that is too large/heavy, can result in damage and/or product failure. Please consult your manual and select gearing suitable for the vehicle and terrain, as damage caused by overloading or abuse is unlikely to be covered by the manufacturer's warranty. Always monitor your ESC and motor temperatures closely after modifying your system to ensure they stay within the safe operating limits.
Bash with confidence using the Spektrum Firma V2 100A Brushless ESC. This robust speed controller delivers smooth power and intelligent Smart connectivity, making it an ideal upgrade for 1/10 scale RC vehicles. Experience the difference with readable telemetry data, customisable settings, and robust reliability.
| ESC (Electronic Speed Controller) | |
|---|---|
| For Motor Type: | Brushless |
| Max Voltage: | 11.1v |
| Waterproof Design: | Yes |
| Burst Amps: | 650 |
| Continuous Amps: | 100 |
| Motor Connectors: | 4.0mm Bullet |
| Battery Connector: | IC5 |
| LVC: | Yes |
| Programmable: | Yes |
| Cooling Method: | Fan |
| BEC Voltage: | 6, 7.4 |
| Dual Motor: | No |
Notice: Brushless electric motors & ESCs have huge amounts of torque at any given RPM. Using too-tall gearing, or a vehicle that is too large/heavy, can result in damage and/or product failure. Please consult your manual and select gearing suitable for the vehicle and terrain, as damage caused by overloading or abuse is unlikely to be covered by the manufacturer's warranty. Always monitor your ESC and motor temperatures closely after modifying your system to ensure they stay within the safe operating limits.
Bash with confidence using the Spektrum Firma V2 100A Brushless ESC. This robust speed controller delivers smooth power and intelligent Smart connectivity, making it an ideal upgrade for 1/10 scale RC vehicles. Experience the difference with readable telemetry data, customisable settings, and robust reliability.
| ESC (Electronic Speed Controller) | |
|---|---|
| For Motor Type: | Brushless |
| Max Voltage: | 11.1v |
| Waterproof Design: | Yes |
| Burst Amps: | 650 |
| Continuous Amps: | 100 |
| Motor Connectors: | 4.0mm Bullet |
| Battery Connector: | IC5 |
| LVC: | Yes |
| Programmable: | Yes |
| Cooling Method: | Fan |
| BEC Voltage: | 6, 7.4 |
| Dual Motor: | No |
| SKU | SPMXSE2100 |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |