TWORKS 2.2" 12mm Hex 4WD Front Wheel Yellow( For B64/B74/YZ4-SF ) 8pcs - TE-218-BY-8
SKU: TE-218-BY-8
$35.12
or 4 payments of $32.30 with
Info
Description
Great choice for 1/10 Scale 4WD models looking for a high RPM motor upgrade running up to 3S * (12.6v) power. Low cog 4-pole rotor design, CNC machined aluminum housing, insulated high purity copper windings, high-quality alloy steel 5mm output shaft, and high-precision bearings for high durability and smooth rotation. Preinstalled with 4mm gold plated bullet connectors for easy installation. Perfectly matched for the Firma 130 Smart ESC.
*Will work with the 85A Firma ESC, but only for 2S power.
Description
SpecificationsGreat choice for 1/10 Scale 4WD models looking for a high RPM motor upgrade running up to 3S * (12.6v) power. Low cog 4-pole rotor design, CNC machined aluminum housing, insulated high purity copper windings, high-quality alloy steel 5mm output shaft, and high-precision bearings for high durability and smooth rotation. Preinstalled with 4mm gold plated bullet connectors for easy installation. Perfectly matched for the Firma 130 Smart ESC.
*Will work with the 85A Firma ESC, but only for 2S power.
Great choice for 1/10 Scale 4WD models looking for a high RPM motor upgrade running up to 3S * (12.6v) power. Low cog 4-pole rotor design, CNC machined aluminum housing, insulated high purity copper windings, high-quality alloy steel 5mm output shaft, and high-precision bearings for high durability and smooth rotation. Preinstalled with 4mm gold plated bullet connectors for easy installation. Perfectly matched for the Firma 130 Smart ESC.
*Will work with the 85A Firma ESC, but only for 2S power.
| SKU | SPMXSM3300 |
| Barcode # | 605482767832 |
| Brand | Spektrum |
| Shipping Weight | 0.2100kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |