Gens Ace 2S 3000mAh 7.4V TX Soft Case Lipo Battery (JST) - GEA30002STXJ
SKU: GEA30002STXJ
$49.49 10% off RRP
or 4 payments of $20.90 with
Info
Description
This transmitter battery is designed for the Spektrum DXE/DX6/DX7 G2.
*Please note that this battery must be charged with a power supply such as the Spektrum DX8 Power Supply Please do not use a regular battery charger with this battery.*
Description
SpecificationsThis transmitter battery is designed for the Spektrum DXE/DX6/DX7 G2.
*Please note that this battery must be charged with a power supply such as the Spektrum DX8 Power Supply Please do not use a regular battery charger with this battery.*
This transmitter battery is designed for the Spektrum DXE/DX6/DX7 G2.
*Please note that this battery must be charged with a power supply such as the Spektrum DX8 Power Supply Please do not use a regular battery charger with this battery.*
| SKU | SPMA9602 |
| Barcode # | 605482569023 |
| Brand | Spektrum |
| Shipping Weight | 0.1420kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |