Tomix N Curve Track 11" 280mm Radius, 45° (4)
or 4 payments of $4.50 with
Info
Description
This is the basic rail of Fine Track, and is a group of curved rails that correspond to the curved sections. The curved rail consists of rails with a radius of 280mm and 317mm, which create a circle when eight pieces are connected, and rails with a radius of 37mm.
Features
- Ballast and sleepers are painted for a beautiful appearance
- Wooden sleepers are represented
- Rails snap together with nails for easy and reliable connection
- Connection compatible with conventional TOMIX rails
- Curved rail C280-45(F)
Description
SpecificationsThis is the basic rail of Fine Track, and is a group of curved rails that correspond to the curved sections. The curved rail consists of rails with a radius of 280mm and 317mm, which create a circle when eight pieces are connected, and rails with a radius of 37mm.
Features
- Ballast and sleepers are painted for a beautiful appearance
- Wooden sleepers are represented
- Rails snap together with nails for easy and reliable connection
- Connection compatible with conventional TOMIX rails
- Curved rail C280-45(F)
This is the basic rail of Fine Track, and is a group of curved rails that correspond to the curved sections. The curved rail consists of rails with a radius of 280mm and 317mm, which create a circle when eight pieces are connected, and rails with a radius of 37mm.
Features
- Ballast and sleepers are painted for a beautiful appearance
- Wooden sleepers are represented
- Rails snap together with nails for easy and reliable connection
- Connection compatible with conventional TOMIX rails
- Curved rail C280-45(F)
| SKU | TMX01851 |
| Barcode # | 4543736018513 |
| Brand | Tomix |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock