Trinity 1S 3.7V 3000mAh LiPo Transmitter Battery - TRI-REV2302
or 4 payments of $15.07 with
Info
Description
Trinity 1S 3.7V 3000mAh LiPo Transmitter Battery
This Platinum Lipo transmitter pack was designed for the Airtronics/Sanwa M17, MT-44 and MT-5 transmitters to cut down the weight and for longer runtime over the standard NiMH or AAA batteries. Which is ideal for the longer main times!
The REV2302 Is Compatible With:
- Sanwa M17
- Sanwa MT-44
- Sanwa MT-5
Product Specifications
| Battery Size | 1 Cell |
| ROAR Approved | N/A |
| Battery Type | LiPo |
| Voltage | 3.7v |
| Capacity @3.7V | 3000mAh |
| Capacity @3.8V | N/A |
| Weight | 51g avg |
| Connector Type | Univ Receiver Plug |
| Balance Connector | N/A |
| Number of Cells | 1 |
| Dimensions (LxWxH) (mm) | 62.5x45x8.5mm |
| Maximum Charge Rate | 2C = 6amps |
| Continuous Discharge "C" | N/A |
| Watt Hour @3.7V | 11.10 |
| Watt Hour @3.8V | N/A |
**RevTech Platnium LiPo Batteries require a LiPo compatible Charger.
Description
SpecificationsTrinity 1S 3.7V 3000mAh LiPo Transmitter Battery
This Platinum Lipo transmitter pack was designed for the Airtronics/Sanwa M17, MT-44 and MT-5 transmitters to cut down the weight and for longer runtime over the standard NiMH or AAA batteries. Which is ideal for the longer main times!
The REV2302 Is Compatible With:
- Sanwa M17
- Sanwa MT-44
- Sanwa MT-5
Product Specifications
| Battery Size | 1 Cell |
| ROAR Approved | N/A |
| Battery Type | LiPo |
| Voltage | 3.7v |
| Capacity @3.7V | 3000mAh |
| Capacity @3.8V | N/A |
| Weight | 51g avg |
| Connector Type | Univ Receiver Plug |
| Balance Connector | N/A |
| Number of Cells | 1 |
| Dimensions (LxWxH) (mm) | 62.5x45x8.5mm |
| Maximum Charge Rate | 2C = 6amps |
| Continuous Discharge "C" | N/A |
| Watt Hour @3.7V | 11.10 |
| Watt Hour @3.8V | N/A |
**RevTech Platnium LiPo Batteries require a LiPo compatible Charger.
Trinity 1S 3.7V 3000mAh LiPo Transmitter Battery
This Platinum Lipo transmitter pack was designed for the Airtronics/Sanwa M17, MT-44 and MT-5 transmitters to cut down the weight and for longer runtime over the standard NiMH or AAA batteries. Which is ideal for the longer main times!
The REV2302 Is Compatible With:
- Sanwa M17
- Sanwa MT-44
- Sanwa MT-5
Product Specifications
| Battery Size | 1 Cell |
| ROAR Approved | N/A |
| Battery Type | LiPo |
| Voltage | 3.7v |
| Capacity @3.7V | 3000mAh |
| Capacity @3.8V | N/A |
| Weight | 51g avg |
| Connector Type | Univ Receiver Plug |
| Balance Connector | N/A |
| Number of Cells | 1 |
| Dimensions (LxWxH) (mm) | 62.5x45x8.5mm |
| Maximum Charge Rate | 2C = 6amps |
| Continuous Discharge "C" | N/A |
| Watt Hour @3.7V | 11.10 |
| Watt Hour @3.8V | N/A |
**RevTech Platnium LiPo Batteries require a LiPo compatible Charger.
| SKU | TRI-REV2302 |
| Brand | TRINITY |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockBackorder