NXE 7.4V 2200Mah 40C Soft Case With Deans Plug - 2200SC402SDEAN
SKU: 2200SC402SDEAN
$33.25 5% off RRP
or 4 payments of $15.12 with
Info
Description
This battery is a must have to get the best Performance and Runtime out of your High Voltage Servos for faster response and more torque. This battery was designed for the HB Racing and the Losi / TLR cars
**Note: RevTech Platnium LiHv Batteries require a LiHv compatible Charger.**
| Battery Size | 2 Cell 2S2P |
| ROAR Approved | N/A |
| Battery Type | LiHv |
| Voltage | 7.6v |
| Capacity @7.4V | N/A |
| Capacity @7.6V | 2350 mAh |
| Weight | 88g avg |
| Connector Type | Univ Receiver Plug |
| Balance Connector | XH Balance Lead |
| Number of Cells | 2 |
| Dimensions (LxWxH) (mm) | 51x39x21mm |
| Maximum Charge Rate | 1C = 2.3amps |
| Continuous Discharge "C" | N/A |
| Watt Hour @7.4V | N/A |
| Watt Hour @7.6V | 17.86 |
**RevTech Platnium LiHv Batteries require a LiHv compatible Charger.
Description
SpecificationsThis battery is a must have to get the best Performance and Runtime out of your High Voltage Servos for faster response and more torque. This battery was designed for the HB Racing and the Losi / TLR cars
**Note: RevTech Platnium LiHv Batteries require a LiHv compatible Charger.**
| Battery Size | 2 Cell 2S2P |
| ROAR Approved | N/A |
| Battery Type | LiHv |
| Voltage | 7.6v |
| Capacity @7.4V | N/A |
| Capacity @7.6V | 2350 mAh |
| Weight | 88g avg |
| Connector Type | Univ Receiver Plug |
| Balance Connector | XH Balance Lead |
| Number of Cells | 2 |
| Dimensions (LxWxH) (mm) | 51x39x21mm |
| Maximum Charge Rate | 1C = 2.3amps |
| Continuous Discharge "C" | N/A |
| Watt Hour @7.4V | N/A |
| Watt Hour @7.6V | 17.86 |
**RevTech Platnium LiHv Batteries require a LiHv compatible Charger.
This battery is a must have to get the best Performance and Runtime out of your High Voltage Servos for faster response and more torque. This battery was designed for the HB Racing and the Losi / TLR cars
**Note: RevTech Platnium LiHv Batteries require a LiHv compatible Charger.**
| Battery Size | 2 Cell 2S2P |
| ROAR Approved | N/A |
| Battery Type | LiHv |
| Voltage | 7.6v |
| Capacity @7.4V | N/A |
| Capacity @7.6V | 2350 mAh |
| Weight | 88g avg |
| Connector Type | Univ Receiver Plug |
| Balance Connector | XH Balance Lead |
| Number of Cells | 2 |
| Dimensions (LxWxH) (mm) | 51x39x21mm |
| Maximum Charge Rate | 1C = 2.3amps |
| Continuous Discharge "C" | N/A |
| Watt Hour @7.4V | N/A |
| Watt Hour @7.6V | 17.86 |
**RevTech Platnium LiHv Batteries require a LiHv compatible Charger.
| SKU | TRI-REV2300 |
| Brand | TRINITY |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |