Description
DR10 FT Rear Hub Set, blue aluminum
The Team Associated DR10/SR10 Factory Team Aluminum Rear Hub Set is the ultimate option part for extreme suspension tuning. These adjustable rear hubs allow you to adjust rear toe and roll-centers for extreme tuning options. Combine these with the optional Team Associated DR10/SR10 Factory Team Aluminum Arm Mount Set (ASC72014) for extreme suspension control. Package includes two rear hubs, six hub inserts, four spacers and hardware,
This part fits the following vehicles:
- DR10
- DR10M
- Pro2 DK10SW
- Pro2 LT10SW
- Pro2 RT10SW
- Pro2 SC10
- RB10
- SR10
Description
SpecificationsDR10 FT Rear Hub Set, blue aluminum
The Team Associated DR10/SR10 Factory Team Aluminum Rear Hub Set is the ultimate option part for extreme suspension tuning. These adjustable rear hubs allow you to adjust rear toe and roll-centers for extreme tuning options. Combine these with the optional Team Associated DR10/SR10 Factory Team Aluminum Arm Mount Set (ASC72014) for extreme suspension control. Package includes two rear hubs, six hub inserts, four spacers and hardware,
This part fits the following vehicles:
- DR10
- DR10M
- Pro2 DK10SW
- Pro2 LT10SW
- Pro2 RT10SW
- Pro2 SC10
- RB10
- SR10
DR10 FT Rear Hub Set, blue aluminum
The Team Associated DR10/SR10 Factory Team Aluminum Rear Hub Set is the ultimate option part for extreme suspension tuning. These adjustable rear hubs allow you to adjust rear toe and roll-centers for extreme tuning options. Combine these with the optional Team Associated DR10/SR10 Factory Team Aluminum Arm Mount Set (ASC72014) for extreme suspension control. Package includes two rear hubs, six hub inserts, four spacers and hardware,
This part fits the following vehicles:
- DR10
- DR10M
- Pro2 DK10SW
- Pro2 LT10SW
- Pro2 RT10SW
- Pro2 SC10
- RB10
- SR10
| SKU | ASS72011 |
| Barcode # | 784695720114 |
| Brand | TEAM ASSOCIATED |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock