FT Silicone Shock Fluid, 32.5wt (388 cSt) (New Larger 4oz bottle)
or 4 payments of $3.98 with
Info
Description
eam Associated Factory Team Silicone Shock Oil. These four ounce bottles of shock oil are made from 100% pure silicone and will not thin out in hot weather or thicken up in cold weather. The higher the weight number of the oil, the thicker the oil is. Team Associated shock oil is generally slightly thinner than Team Losi shock oil with the same 'weight' rating
This part fits the following vehicles:
- DR10M
- RC10B6.4
- RC10B6.4D
- RC10B74.2
- RC10B74.2D
- RC10SC6.4
- RC10T6.4
- Reflex 14B
- Reflex 14B Ongaro
- Rival MT8
Description
Specificationseam Associated Factory Team Silicone Shock Oil. These four ounce bottles of shock oil are made from 100% pure silicone and will not thin out in hot weather or thicken up in cold weather. The higher the weight number of the oil, the thicker the oil is. Team Associated shock oil is generally slightly thinner than Team Losi shock oil with the same 'weight' rating
This part fits the following vehicles:
- DR10M
- RC10B6.4
- RC10B6.4D
- RC10B74.2
- RC10B74.2D
- RC10SC6.4
- RC10T6.4
- Reflex 14B
- Reflex 14B Ongaro
- Rival MT8
eam Associated Factory Team Silicone Shock Oil. These four ounce bottles of shock oil are made from 100% pure silicone and will not thin out in hot weather or thicken up in cold weather. The higher the weight number of the oil, the thicker the oil is. Team Associated shock oil is generally slightly thinner than Team Losi shock oil with the same 'weight' rating
This part fits the following vehicles:
- DR10M
- RC10B6.4
- RC10B6.4D
- RC10B74.2
- RC10B74.2D
- RC10SC6.4
- RC10T6.4
- Reflex 14B
- Reflex 14B Ongaro
- Rival MT8
| SKU | ASS5473 |
| Barcode # | 784695054738 |
| Brand | TEAM ASSOCIATED |
| Shipping Weight | 0.1200kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockIn Stock
-
Warehouse StockIn Stock