Gens Ace 2S Redline 6100mAh 7.4V 130C Shorty Hardcase LiPo Battery (8mm Bullet) - GEA61002S13D
or 4 payments of $33.75 with
Info
Description
Gens Ace 2S Redline 6100mAh 7.4V 130C Shorty Hardcase LiPo Battery (8mm Bullet)
Gens Ace Redline Drag racing Series 2S 130C 6100mAh Hardcase LiPo Battery Pack. The hardcase LiPo Battery Pack with 8.0mm bullet, burst to 500A discharge current makes it deliver high capability and enough horsepower for your drag racing.
- Stable Automatic Stacking Technology Enables Single Cell Capacities Of 6100mAh
- The Most Strict Single Cell Capacity, Voltage, Resistance, Discharge Curve Matching Process
- Superior Japan And Korea Lithium Polymer Raw Materials
- Standard 8.0mm Bullet
Consumers trust the Gens Ace name to deliver the dependability and high performance they expect. The Gens Ace 130C 2S 6100mAh 7.4V LiPo battery pack has a high-capacity, high-discharge rate and low IR that gives you the power and run-time you expect from all Gens ace RC car lipo batteries.
Features
- Stable automatic stacking technology enables single cell capacities of 6100mAh.
- The most strict single cell capacity, voltage, resistance, discharge curve matching process.
- Superior Japan and Korea Lithium Polymer raw materials.
- Great pack for drag racing!
- Includes 8mm to Deans balance charge cable.
Product Specifications
| Capacity | 6100 mAh |
| Product Width | 1.81102" (46 mm) |
| Number of Cells | 2 |
| Product Weight | 298g |
| Product Length | 3.77953" (96 mm) |
| Battery Voltage | 7.4V |
| Connector Type | 8mm Bullet |
| Discharge | 130C |
| Hard Case | Yes |
| Maximum Burst Discharge Rate | 260C |
| Product Height | 1.37795" (35 mm) |
Description
SpecificationsGens Ace 2S Redline 6100mAh 7.4V 130C Shorty Hardcase LiPo Battery (8mm Bullet)
Gens Ace Redline Drag racing Series 2S 130C 6100mAh Hardcase LiPo Battery Pack. The hardcase LiPo Battery Pack with 8.0mm bullet, burst to 500A discharge current makes it deliver high capability and enough horsepower for your drag racing.
- Stable Automatic Stacking Technology Enables Single Cell Capacities Of 6100mAh
- The Most Strict Single Cell Capacity, Voltage, Resistance, Discharge Curve Matching Process
- Superior Japan And Korea Lithium Polymer Raw Materials
- Standard 8.0mm Bullet
Consumers trust the Gens Ace name to deliver the dependability and high performance they expect. The Gens Ace 130C 2S 6100mAh 7.4V LiPo battery pack has a high-capacity, high-discharge rate and low IR that gives you the power and run-time you expect from all Gens ace RC car lipo batteries.
Features
- Stable automatic stacking technology enables single cell capacities of 6100mAh.
- The most strict single cell capacity, voltage, resistance, discharge curve matching process.
- Superior Japan and Korea Lithium Polymer raw materials.
- Great pack for drag racing!
- Includes 8mm to Deans balance charge cable.
Product Specifications
| Capacity | 6100 mAh |
| Product Width | 1.81102" (46 mm) |
| Number of Cells | 2 |
| Product Weight | 298g |
| Product Length | 3.77953" (96 mm) |
| Battery Voltage | 7.4V |
| Connector Type | 8mm Bullet |
| Discharge | 130C |
| Hard Case | Yes |
| Maximum Burst Discharge Rate | 260C |
| Product Height | 1.37795" (35 mm) |
Gens Ace 2S Redline 6100mAh 7.4V 130C Shorty Hardcase LiPo Battery (8mm Bullet)
Gens Ace Redline Drag racing Series 2S 130C 6100mAh Hardcase LiPo Battery Pack. The hardcase LiPo Battery Pack with 8.0mm bullet, burst to 500A discharge current makes it deliver high capability and enough horsepower for your drag racing.
- Stable Automatic Stacking Technology Enables Single Cell Capacities Of 6100mAh
- The Most Strict Single Cell Capacity, Voltage, Resistance, Discharge Curve Matching Process
- Superior Japan And Korea Lithium Polymer Raw Materials
- Standard 8.0mm Bullet
Consumers trust the Gens Ace name to deliver the dependability and high performance they expect. The Gens Ace 130C 2S 6100mAh 7.4V LiPo battery pack has a high-capacity, high-discharge rate and low IR that gives you the power and run-time you expect from all Gens ace RC car lipo batteries.
Features
- Stable automatic stacking technology enables single cell capacities of 6100mAh.
- The most strict single cell capacity, voltage, resistance, discharge curve matching process.
- Superior Japan and Korea Lithium Polymer raw materials.
- Great pack for drag racing!
- Includes 8mm to Deans balance charge cable.
Product Specifications
| Capacity | 6100 mAh |
| Product Width | 1.81102" (46 mm) |
| Number of Cells | 2 |
| Product Weight | 298g |
| Product Length | 3.77953" (96 mm) |
| Battery Voltage | 7.4V |
| Connector Type | 8mm Bullet |
| Discharge | 130C |
| Hard Case | Yes |
| Maximum Burst Discharge Rate | 260C |
| Product Height | 1.37795" (35 mm) |
| SKU | GEA61002S13D |
| Barcode # | 889551112178 |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockIn Stock
-
Warehouse StockIn Stock