Hobbywing Fan for XR8 G2S Pro/Plus 3010BH 6V 160000RPM
or 4 payments of $7.53 with
Info
Description
The frameless cyclone fan is based on Hobbywing's patented cooling system design and its appearance creates a better airflow than conventional fans. In comparison, it actually consumes less or at most the same amount of energy. The result is clear: the ESC stays cool and works in an optimal condition.
Technical Specifications
| Voltage Range: | 5-8.4V |
| Plugs: | ZH-Plug |
| Waterproof: | no |
| Size: | 30x30x10mm |
| Application: | XR8 Plus G2S |
Related links to "Hobbywing Fan for XR8 G2S Pro/Plus 3010BH 6V 160000RPM"
Description
SpecificationsThe frameless cyclone fan is based on Hobbywing's patented cooling system design and its appearance creates a better airflow than conventional fans. In comparison, it actually consumes less or at most the same amount of energy. The result is clear: the ESC stays cool and works in an optimal condition.
Technical Specifications
| Voltage Range: | 5-8.4V |
| Plugs: | ZH-Plug |
| Waterproof: | no |
| Size: | 30x30x10mm |
| Application: | XR8 Plus G2S |
Related links to "Hobbywing Fan for XR8 G2S Pro/Plus 3010BH 6V 160000RPM"
The frameless cyclone fan is based on Hobbywing's patented cooling system design and its appearance creates a better airflow than conventional fans. In comparison, it actually consumes less or at most the same amount of energy. The result is clear: the ESC stays cool and works in an optimal condition.
Technical Specifications
| Voltage Range: | 5-8.4V |
| Plugs: | ZH-Plug |
| Waterproof: | no |
| Size: | 30x30x10mm |
| Application: | XR8 Plus G2S |
Related links to "Hobbywing Fan for XR8 G2S Pro/Plus 3010BH 6V 160000RPM"
| SKU | HW30860107 |
| Barcode # | 6938994421218 |
| Brand | HOBBYWING |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock