Description
IC-2000 Rubber Tough CA 1/2oz 14Grm
IC-2000 is a rubber-toughened cyanoacrylate that forms superior shock resistant bonds on non-porous surfaces. The black colored CA has added flexibility for the bonding of metals, fiberglass, rubber, carbon-fiber and other advanced materials. For model use, IC-2000 is ideal for the bonding of bulkheads, formers and servo rails to the inside of fiberglass hulls and fuselages. Setup time is 20-40 seconds, which can be accelerated with INSTA-SET. When cured, IC-2000 is pliable enough to be carved with a hobby knife. IC-2000 is the best adhesive for R/C car tyres.
Description
SpecificationsIC-2000 Rubber Tough CA 1/2oz 14Grm
IC-2000 is a rubber-toughened cyanoacrylate that forms superior shock resistant bonds on non-porous surfaces. The black colored CA has added flexibility for the bonding of metals, fiberglass, rubber, carbon-fiber and other advanced materials. For model use, IC-2000 is ideal for the bonding of bulkheads, formers and servo rails to the inside of fiberglass hulls and fuselages. Setup time is 20-40 seconds, which can be accelerated with INSTA-SET. When cured, IC-2000 is pliable enough to be carved with a hobby knife. IC-2000 is the best adhesive for R/C car tyres.
IC-2000 Rubber Tough CA 1/2oz 14Grm
IC-2000 is a rubber-toughened cyanoacrylate that forms superior shock resistant bonds on non-porous surfaces. The black colored CA has added flexibility for the bonding of metals, fiberglass, rubber, carbon-fiber and other advanced materials. For model use, IC-2000 is ideal for the bonding of bulkheads, formers and servo rails to the inside of fiberglass hulls and fuselages. Setup time is 20-40 seconds, which can be accelerated with INSTA-SET. When cured, IC-2000 is pliable enough to be carved with a hobby knife. IC-2000 is the best adhesive for R/C car tyres.
| SKU | BSI117 |
| Barcode # | 7 07336 11700 6 |
| Brand | BOB SMITH |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock