K&S Aluminium Square Tube 1/8 x 12" 0.014 Wall (1)
or 4 payments of $1.07 with
Info
Description
K&S Aluminium Square Tube 1/8 x 12" 0.014 Wall (1)
Square Aluminum Tubing offers a lightweight yet durable solution where our round aluminum tubing may not fit. Still offering corrosion resistance but in a squared configuration, this tubing can be used in mechanical, electronic, or technical components, automotive parts, or mosaic pins. See the Specifications and Customer
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Square Tube
- Outside Diameter: 1/8"
- Wall Thickness: .014"
- Inside Diameter:.097"
- Length: 12"
- Alloy: 3003-H14
- Pieces Per Pack: 1
Description
SpecificationsK&S Aluminium Square Tube 1/8 x 12" 0.014 Wall (1)
Square Aluminum Tubing offers a lightweight yet durable solution where our round aluminum tubing may not fit. Still offering corrosion resistance but in a squared configuration, this tubing can be used in mechanical, electronic, or technical components, automotive parts, or mosaic pins. See the Specifications and Customer
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Square Tube
- Outside Diameter: 1/8"
- Wall Thickness: .014"
- Inside Diameter:.097"
- Length: 12"
- Alloy: 3003-H14
- Pieces Per Pack: 1
K&S Aluminium Square Tube 1/8 x 12" 0.014 Wall (1)
Square Aluminum Tubing offers a lightweight yet durable solution where our round aluminum tubing may not fit. Still offering corrosion resistance but in a squared configuration, this tubing can be used in mechanical, electronic, or technical components, automotive parts, or mosaic pins. See the Specifications and Customer
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Square Tube
- Outside Diameter: 1/8"
- Wall Thickness: .014"
- Inside Diameter:.097"
- Length: 12"
- Alloy: 3003-H14
- Pieces Per Pack: 1
| SKU | KSE-83011 |
| Barcode # | 614121830110 |
| Brand | K&S Metals |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock