SANWA 107A90661A Steering & Throttle Unit for M17S/ M17
SAN-107A90661A
or 4 payments of $30.85 with
Info
Description
Potentiometer generally has life span which depends on how many cycles they are used.
Though transmitter potentiometer deterioration rely on driving style and setting differences, potentiometer will be deteriorated for long term using.
Potentiometer deterioration lead to decrease response speed and stable operation.
Replacement with new ST & TH Unit can keep transmitter performance.
SANWA recommended to replace ST & TH Unit for every 200 hours using.
*Must do Calibration after changing ST & TH Unit.
*The unit can be used for M17.
Description
SpecificationsPotentiometer generally has life span which depends on how many cycles they are used.
Though transmitter potentiometer deterioration rely on driving style and setting differences, potentiometer will be deteriorated for long term using.
Potentiometer deterioration lead to decrease response speed and stable operation.
Replacement with new ST & TH Unit can keep transmitter performance.
SANWA recommended to replace ST & TH Unit for every 200 hours using.
*Must do Calibration after changing ST & TH Unit.
*The unit can be used for M17.
Potentiometer generally has life span which depends on how many cycles they are used.
Though transmitter potentiometer deterioration rely on driving style and setting differences, potentiometer will be deteriorated for long term using.
Potentiometer deterioration lead to decrease response speed and stable operation.
Replacement with new ST & TH Unit can keep transmitter performance.
SANWA recommended to replace ST & TH Unit for every 200 hours using.
*Must do Calibration after changing ST & TH Unit.
*The unit can be used for M17.
| SKU | SAN-107A90661A |
| Barcode # | 4944683039949 |
| Brand | sanwa |
| Shipping Weight | 0.0800kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000320000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockBackorder