Savox SC-1251MG Low Profile Digital "High Speed" Metal Gear Servo - SAV-SC1251MG
SKU: SAV-SC1251MG
$90.10 25% off RRP
or 4 payments of $21.02 with
Info
Description
Low profile dimensions make the SC-1252MG a perfect choice for any vehicle with tight spaces. Ideal for 1/10 scale touring/on-road, the SC-1252MG can also function in planes as a thin wing servo. At .07 (@6.0V sec/60), its superfast response is impressive for steering around the oval or the F1 track. Built tough with durable metal gears.
Description
SpecificationsLow profile dimensions make the SC-1252MG a perfect choice for any vehicle with tight spaces. Ideal for 1/10 scale touring/on-road, the SC-1252MG can also function in planes as a thin wing servo. At .07 (@6.0V sec/60), its superfast response is impressive for steering around the oval or the F1 track. Built tough with durable metal gears.
Low profile dimensions make the SC-1252MG a perfect choice for any vehicle with tight spaces. Ideal for 1/10 scale touring/on-road, the SC-1252MG can also function in planes as a thin wing servo. At .07 (@6.0V sec/60), its superfast response is impressive for steering around the oval or the F1 track. Built tough with durable metal gears.
| SKU | SAV-SC1252MG |
| Barcode # | 4710006991733 |
| Brand | SAVOX |
| Shipping Weight | 0.1070kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |