Description
Team Associated Front Hinge Pin Brace
Team Associated B6 Front Hinge Pin Brace. This is the replacement front hinge pin brace for the RC10 B6, B6.1 and B6.2 models, as well as the RC10 SC6.1 and T6.1 models. Package includes one hinge pin brace.
This part fits the following vehicles:
- RC10B6
- RC10B6 Club Racer
- RC10B6.1
- RC10B6.1D
- RC10B6.1DL
- RC10B6.2
- RC10B6.2D
- RC10B6.3
- RC10B6.3D
- RC10B6.4
- RC10B6.4D
- RC10SC6.1
- RC10T6.1
This part fits the following other parts:
- #91656 - RC10B6 Bulkhead
Description
SpecificationsTeam Associated Front Hinge Pin Brace
Team Associated B6 Front Hinge Pin Brace. This is the replacement front hinge pin brace for the RC10 B6, B6.1 and B6.2 models, as well as the RC10 SC6.1 and T6.1 models. Package includes one hinge pin brace.
This part fits the following vehicles:
- RC10B6
- RC10B6 Club Racer
- RC10B6.1
- RC10B6.1D
- RC10B6.1DL
- RC10B6.2
- RC10B6.2D
- RC10B6.3
- RC10B6.3D
- RC10B6.4
- RC10B6.4D
- RC10SC6.1
- RC10T6.1
This part fits the following other parts:
- #91656 - RC10B6 Bulkhead
Team Associated Front Hinge Pin Brace
Team Associated B6 Front Hinge Pin Brace. This is the replacement front hinge pin brace for the RC10 B6, B6.1 and B6.2 models, as well as the RC10 SC6.1 and T6.1 models. Package includes one hinge pin brace.
This part fits the following vehicles:
- RC10B6
- RC10B6 Club Racer
- RC10B6.1
- RC10B6.1D
- RC10B6.1DL
- RC10B6.2
- RC10B6.2D
- RC10B6.3
- RC10B6.3D
- RC10B6.4
- RC10B6.4D
- RC10SC6.1
- RC10T6.1
This part fits the following other parts:
- #91656 - RC10B6 Bulkhead
| SKU | ass91657 |
| Barcode # | 784695916579 |
| Brand | TEAM ASSOCIATED |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockIn Stock
-
Warehouse StockIn Stock