Description
Team Associated FT 3.0 mm Hex Driver
Team Associated Factory Team hex drivers feature lightweight, color-coded handles that are easy to use, and easy to identify. A wide variety of tips types and sizes allow you to handle all of the standard metric screw hardware in your car.
Features:
- Precision machined 3.0mm hex tip
- Stylish lightweight aluminum handle design
- Tip sizes are color-coded in the handle
- Replacement tips are available
- Sure-grip handle
- Available in sets
- Drivers are available in seven popular metric sizes for RC
Description
SpecificationsTeam Associated FT 3.0 mm Hex Driver
Team Associated Factory Team hex drivers feature lightweight, color-coded handles that are easy to use, and easy to identify. A wide variety of tips types and sizes allow you to handle all of the standard metric screw hardware in your car.
Features:
- Precision machined 3.0mm hex tip
- Stylish lightweight aluminum handle design
- Tip sizes are color-coded in the handle
- Replacement tips are available
- Sure-grip handle
- Available in sets
- Drivers are available in seven popular metric sizes for RC
Team Associated FT 3.0 mm Hex Driver
Team Associated Factory Team hex drivers feature lightweight, color-coded handles that are easy to use, and easy to identify. A wide variety of tips types and sizes allow you to handle all of the standard metric screw hardware in your car.
Features:
- Precision machined 3.0mm hex tip
- Stylish lightweight aluminum handle design
- Tip sizes are color-coded in the handle
- Replacement tips are available
- Sure-grip handle
- Available in sets
- Drivers are available in seven popular metric sizes for RC
| SKU | ass1505 |
| Barcode # | 784695015050 |
| Brand | TEAM ASSOCIATED |
| Shipping Weight | 0.0790kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock