Savox SC-1251MG Black Edition Low Profile Digital "High Speed" Metal Gear Servo - SAV-BE-S
SKU: sav-be-sc1251mg
$90.10 24% off RRP
or 4 payments of $29.25 with
Info
Description
Unleash the full potential of your RC vehicle with the Gens Ace Redline 2.0 7.6V 5300mAh 140C HV Short Hard Case LiPo Battery. This powerful workhorse delivers relentless power for even the most demanding RC setups, giving you the burst of speed and extended runtimes to dominate the competition.
| Battery | |
|---|---|
| Cable Position: | Top |
| Total Voltage: | 7.6 |
| mAh: | 5300 |
| Discharge C Rating: | 140 |
| Battery Type: | LiPo |
| Connector Type: | 5.0mm Bullet |
| Battery Length (mm): | 96 |
| Battery Width (mm): | 47 |
| Battery Height (mm): | 22.5 |
| Battery Weight (g): | 199 |
| Main Connector Wire Gauge (AWG): | Not Included |
| Cell Voltage: | 3.8 |
| Lithium Case: | Hard Case |
| Battery Configuration: | Flat |
| "Stick" Size: | No |
| Balance Lead Connector: | Not Included |
| R.O.A.R Approved: | Yes |
Description
SpecificationsUnleash the full potential of your RC vehicle with the Gens Ace Redline 2.0 7.6V 5300mAh 140C HV Short Hard Case LiPo Battery. This powerful workhorse delivers relentless power for even the most demanding RC setups, giving you the burst of speed and extended runtimes to dominate the competition.
| Battery | |
|---|---|
| Cable Position: | Top |
| Total Voltage: | 7.6 |
| mAh: | 5300 |
| Discharge C Rating: | 140 |
| Battery Type: | LiPo |
| Connector Type: | 5.0mm Bullet |
| Battery Length (mm): | 96 |
| Battery Width (mm): | 47 |
| Battery Height (mm): | 22.5 |
| Battery Weight (g): | 199 |
| Main Connector Wire Gauge (AWG): | Not Included |
| Cell Voltage: | 3.8 |
| Lithium Case: | Hard Case |
| Battery Configuration: | Flat |
| "Stick" Size: | No |
| Balance Lead Connector: | Not Included |
| R.O.A.R Approved: | Yes |
Unleash the full potential of your RC vehicle with the Gens Ace Redline 2.0 7.6V 5300mAh 140C HV Short Hard Case LiPo Battery. This powerful workhorse delivers relentless power for even the most demanding RC setups, giving you the burst of speed and extended runtimes to dominate the competition.
| Battery | |
|---|---|
| Cable Position: | Top |
| Total Voltage: | 7.6 |
| mAh: | 5300 |
| Discharge C Rating: | 140 |
| Battery Type: | LiPo |
| Connector Type: | 5.0mm Bullet |
| Battery Length (mm): | 96 |
| Battery Width (mm): | 47 |
| Battery Height (mm): | 22.5 |
| Battery Weight (g): | 199 |
| Main Connector Wire Gauge (AWG): | Not Included |
| Cell Voltage: | 3.8 |
| Lithium Case: | Hard Case |
| Battery Configuration: | Flat |
| "Stick" Size: | No |
| Balance Lead Connector: | Not Included |
| R.O.A.R Approved: | Yes |
| SKU | GEA53002S14D5 |
| Barcode # | 889551119245 |
| Brand | Gens Ace |
| Shipping Weight | 0.2490kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |