Hobbywing 81030010 EZRun 18A Sensorless Brushless ESC/Motor Combo (18.0T/5200kV) w/Program Box
SKU: HW81030010
$89.98 24% off RRP
or 4 payments of $27.34 with
Info
Description
This Quicrun combo includes the all-time favorite WP16BL30 ESC as well as the 4500kV strong 2435 G3 series motors. This motor presents itself with a brand new 4-pole rotor, which has even more torque and from which the performance just shoots out. And compared to similar motors under the same load, the maximum output power is 60% higher and the efficiency is 5% higher, while the temperature has been reduced by almost 30 degrees. Due to the housing being sealed with a silicone rubber layer, the motor is particularly suitable for driving in more impassable environments in 1/16 or 1/18 scale.
Together with the WP16BL30 ESC, they form a cost-effective electronics team for beginners and advanced users alike.
| ESC | |
| Type: | Brushless, Sensorless |
| Current (cont./peak): | 30A / 180A |
| Input Voltage: | 2-3S LiPo, 4-9 cells NiMH |
| BEC: | 6V @ 1A (Linear Mode) |
| Motor Types: | Brushless Sensorless Motors |
| Motor Limit: | For 2S LiPo or 6 cells NiMH
For 3S LiPo or 9 cells NiMH
|
| Fan: | No fan |
| Programming: | - SET Button - LED Program Box |
| Dimensions: | 36 x 28 x 16mm |
| Weight: | 38g |
| Application: | 1/10, 1/12 On-Road and Off-Road Tournament and Training (z.B. Touring cars, Buggy) |
| Motor | |
| Type: | Brushless / Sensorless |
| Poles: | 4 |
| kV Rating: | 4500kV |
| Turns: | - |
| Cells: | 2S |
| No-Load Current: | 2.1A |
| Outer Diameter: | 24mm |
| Motor Length: | 36mm |
| Shaft Diameter: | 2mm |
| Shaft Length: | 12mm |
| Weight: | 61.2g |
| Timing: | Fixed |
| Application: | 1/16 & 1/18 On-Road & Off-Road |
Description
SpecificationsThis Quicrun combo includes the all-time favorite WP16BL30 ESC as well as the 4500kV strong 2435 G3 series motors. This motor presents itself with a brand new 4-pole rotor, which has even more torque and from which the performance just shoots out. And compared to similar motors under the same load, the maximum output power is 60% higher and the efficiency is 5% higher, while the temperature has been reduced by almost 30 degrees. Due to the housing being sealed with a silicone rubber layer, the motor is particularly suitable for driving in more impassable environments in 1/16 or 1/18 scale.
Together with the WP16BL30 ESC, they form a cost-effective electronics team for beginners and advanced users alike.
| ESC | |
| Type: | Brushless, Sensorless |
| Current (cont./peak): | 30A / 180A |
| Input Voltage: | 2-3S LiPo, 4-9 cells NiMH |
| BEC: | 6V @ 1A (Linear Mode) |
| Motor Types: | Brushless Sensorless Motors |
| Motor Limit: | For 2S LiPo or 6 cells NiMH
For 3S LiPo or 9 cells NiMH
|
| Fan: | No fan |
| Programming: | - SET Button - LED Program Box |
| Dimensions: | 36 x 28 x 16mm |
| Weight: | 38g |
| Application: | 1/10, 1/12 On-Road and Off-Road Tournament and Training (z.B. Touring cars, Buggy) |
| Motor | |
| Type: | Brushless / Sensorless |
| Poles: | 4 |
| kV Rating: | 4500kV |
| Turns: | - |
| Cells: | 2S |
| No-Load Current: | 2.1A |
| Outer Diameter: | 24mm |
| Motor Length: | 36mm |
| Shaft Diameter: | 2mm |
| Shaft Length: | 12mm |
| Weight: | 61.2g |
| Timing: | Fixed |
| Application: | 1/16 & 1/18 On-Road & Off-Road |
This Quicrun combo includes the all-time favorite WP16BL30 ESC as well as the 4500kV strong 2435 G3 series motors. This motor presents itself with a brand new 4-pole rotor, which has even more torque and from which the performance just shoots out. And compared to similar motors under the same load, the maximum output power is 60% higher and the efficiency is 5% higher, while the temperature has been reduced by almost 30 degrees. Due to the housing being sealed with a silicone rubber layer, the motor is particularly suitable for driving in more impassable environments in 1/16 or 1/18 scale.
Together with the WP16BL30 ESC, they form a cost-effective electronics team for beginners and advanced users alike.
| ESC | |
| Type: | Brushless, Sensorless |
| Current (cont./peak): | 30A / 180A |
| Input Voltage: | 2-3S LiPo, 4-9 cells NiMH |
| BEC: | 6V @ 1A (Linear Mode) |
| Motor Types: | Brushless Sensorless Motors |
| Motor Limit: | For 2S LiPo or 6 cells NiMH
For 3S LiPo or 9 cells NiMH
|
| Fan: | No fan |
| Programming: | - SET Button - LED Program Box |
| Dimensions: | 36 x 28 x 16mm |
| Weight: | 38g |
| Application: | 1/10, 1/12 On-Road and Off-Road Tournament and Training (z.B. Touring cars, Buggy) |
| Motor | |
| Type: | Brushless / Sensorless |
| Poles: | 4 |
| kV Rating: | 4500kV |
| Turns: | - |
| Cells: | 2S |
| No-Load Current: | 2.1A |
| Outer Diameter: | 24mm |
| Motor Length: | 36mm |
| Shaft Diameter: | 2mm |
| Shaft Length: | 12mm |
| Weight: | 61.2g |
| Timing: | Fixed |
| Application: | 1/16 & 1/18 On-Road & Off-Road |
| SKU | HW38030000 |
| Brand | HOBBYWING |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |