Description
K&S Brass Rod 1/8 x 36" (1)
Brass rod is a versatile material, prized for its machinability and corrosion resistance, making it suitable for a wide range of applications. It's a go-to choice in construction for crafting hardware and decorative features, finds a place in musical instruments due to its acoustic properties, and serves the automotive industry for producing decorative components and fittings.
- Material Type: Brass
- Product Shape: Round Rod
- Outside Diameter: 1/8"
- Length: 36"
- Alloy: 260
- Pieces Per Pack: 5
Description
SpecificationsK&S Brass Rod 1/8 x 36" (1)
Brass rod is a versatile material, prized for its machinability and corrosion resistance, making it suitable for a wide range of applications. It's a go-to choice in construction for crafting hardware and decorative features, finds a place in musical instruments due to its acoustic properties, and serves the automotive industry for producing decorative components and fittings.
- Material Type: Brass
- Product Shape: Round Rod
- Outside Diameter: 1/8"
- Length: 36"
- Alloy: 260
- Pieces Per Pack: 5
K&S Brass Rod 1/8 x 36" (1)
Brass rod is a versatile material, prized for its machinability and corrosion resistance, making it suitable for a wide range of applications. It's a go-to choice in construction for crafting hardware and decorative features, finds a place in musical instruments due to its acoustic properties, and serves the automotive industry for producing decorative components and fittings.
- Material Type: Brass
- Product Shape: Round Rod
- Outside Diameter: 1/8"
- Length: 36"
- Alloy: 260
- Pieces Per Pack: 5
| SKU | KSE-1162 |
| Barcode # | 614121011625 |
| Brand | K&S Metals |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock