Description
K&S Aluminium Rod 1/8 x 12" (1)
Aluminum rod is an excellent option for a range of applications, especially when weight reduction is a priority. Aluminum rod has a low density, which makes it an ideal candidate. This rod can be used in furniture, construction, machining, or even musical instruments.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Rod
- Outside Diameter: 1/8"
- Length: 12"
- Alloy: 6061-T6
- Pieces Per Pack: 1
Description
SpecificationsK&S Aluminium Rod 1/8 x 12" (1)
Aluminum rod is an excellent option for a range of applications, especially when weight reduction is a priority. Aluminum rod has a low density, which makes it an ideal candidate. This rod can be used in furniture, construction, machining, or even musical instruments.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Rod
- Outside Diameter: 1/8"
- Length: 12"
- Alloy: 6061-T6
- Pieces Per Pack: 1
K&S Aluminium Rod 1/8 x 12" (1)
Aluminum rod is an excellent option for a range of applications, especially when weight reduction is a priority. Aluminum rod has a low density, which makes it an ideal candidate. This rod can be used in furniture, construction, machining, or even musical instruments.
- Material Type: Aluminum
- Product Shape: Round Rod
- Outside Diameter: 1/8"
- Length: 12"
- Alloy: 6061-T6
- Pieces Per Pack: 1
| SKU | KSE-83043 |
| Barcode # | 614121830431 |
| Brand | K&S Metals |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockIn Stock
-
Warehouse StockIn Stock