NXE 11.1V 5000Mah 40C Soft Case Lipo Battery With Deans Plug - 5000SC403SDEAN
SKU: 5000SC403SDEAN
$94.95 5% off RRP
On Sale
5% OFF
or 4 payments of $24.49 with
Info
Description
| Battery | |
|---|---|
| Total Voltage: | 11.1 |
| mAh: | 5400 |
| Discharge C Rating: | 60 |
| Battery Type: | LiPo |
| Connector Type: | Deans |
| Battery Length (mm): | 140 |
| Battery Width (mm): | 47 |
| Battery Height (mm): | 35 |
| Battery Weight (g): | 434 |
| Main Connector Wire Gauge (AWG): | 12 |
| Cell Voltage: | 3.7 |
| Lithium Case: | Hardcase |
| Balance Lead Connector: | XH |
Description
Specifications| Battery | |
|---|---|
| Total Voltage: | 11.1 |
| mAh: | 5400 |
| Discharge C Rating: | 60 |
| Battery Type: | LiPo |
| Connector Type: | Deans |
| Battery Length (mm): | 140 |
| Battery Width (mm): | 47 |
| Battery Height (mm): | 35 |
| Battery Weight (g): | 434 |
| Main Connector Wire Gauge (AWG): | 12 |
| Cell Voltage: | 3.7 |
| Lithium Case: | Hardcase |
| Balance Lead Connector: | XH |
| Battery | |
|---|---|
| Total Voltage: | 11.1 |
| mAh: | 5400 |
| Discharge C Rating: | 60 |
| Battery Type: | LiPo |
| Connector Type: | Deans |
| Battery Length (mm): | 140 |
| Battery Width (mm): | 47 |
| Battery Height (mm): | 35 |
| Battery Weight (g): | 434 |
| Main Connector Wire Gauge (AWG): | 12 |
| Cell Voltage: | 3.7 |
| Lithium Case: | Hardcase |
| Balance Lead Connector: | XH |
| SKU | 5400HC603SDEAN |
| Barcode # | 6925780561036 |
| Brand | NXE BATTERIES |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |