Jetko 1/10 Drag Racing EX-Booster Rear Mounted Tyres (2pc) Ultra Soft / 12mm 1/2 offset Wide / Claw
SKU: JKO2902CBUSGBB2
$63.60 15% off RRP
or 4 payments of $10.99 with
Info
Description
On high-grip CRC carpet, these tires have been tested to provide an easy-to-drive handling feel and comparable lap times to previous VTA tires, all without the need for superglued sidewalls. On asphalt, these tires grip well with additives and provide realistic tire screeching sounds for an ultra-scale effect.
PROTOform's VTA pre-mounts are sold in pairs and mounted our durable, nylon, 8-spoke wheels. The 26mm fronts are 0 offset, while the 31mm rears measure at +6 offset to fill the rear fenders of your 190mm touring car equipped with a PROTOform VTA body. Choose from white or black options to suit your taste or paint scheme.
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
1/10 PROTOform VTA Rear 31mm VTA Tires Mounted 12mm Black Wheels (2)
| Manufacturer # | 10139-18 |
| Wheel Hex Size | 12mm |
| Package Type | Pre-Mounted |
| Track Surface | Street / All-road |
| Wheel Position | Rear |
| Color | Black |
| Scale | 1/10 |
| Vehicle Type | Touring Car |
Description
SpecificationsOn high-grip CRC carpet, these tires have been tested to provide an easy-to-drive handling feel and comparable lap times to previous VTA tires, all without the need for superglued sidewalls. On asphalt, these tires grip well with additives and provide realistic tire screeching sounds for an ultra-scale effect.
PROTOform's VTA pre-mounts are sold in pairs and mounted our durable, nylon, 8-spoke wheels. The 26mm fronts are 0 offset, while the 31mm rears measure at +6 offset to fill the rear fenders of your 190mm touring car equipped with a PROTOform VTA body. Choose from white or black options to suit your taste or paint scheme.
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
1/10 PROTOform VTA Rear 31mm VTA Tires Mounted 12mm Black Wheels (2)
| Manufacturer # | 10139-18 |
| Wheel Hex Size | 12mm |
| Package Type | Pre-Mounted |
| Track Surface | Street / All-road |
| Wheel Position | Rear |
| Color | Black |
| Scale | 1/10 |
| Vehicle Type | Touring Car |
On high-grip CRC carpet, these tires have been tested to provide an easy-to-drive handling feel and comparable lap times to previous VTA tires, all without the need for superglued sidewalls. On asphalt, these tires grip well with additives and provide realistic tire screeching sounds for an ultra-scale effect.
PROTOform's VTA pre-mounts are sold in pairs and mounted our durable, nylon, 8-spoke wheels. The 26mm fronts are 0 offset, while the 31mm rears measure at +6 offset to fill the rear fenders of your 190mm touring car equipped with a PROTOform VTA body. Choose from white or black options to suit your taste or paint scheme.
Please note: All tires & wheels are sold in pairs, unless otherwise noted
1/10 PROTOform VTA Rear 31mm VTA Tires Mounted 12mm Black Wheels (2)
| Manufacturer # | 10139-18 |
| Wheel Hex Size | 12mm |
| Package Type | Pre-Mounted |
| Track Surface | Street / All-road |
| Wheel Position | Rear |
| Color | Black |
| Scale | 1/10 |
| Vehicle Type | Touring Car |
| SKU | PR10139-18 |
| Barcode # | 675118170084 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |