Absima Wheel Set Drift LP " Comb / Profile B" black/chrome 1:10 (4 pcs)
SKU: AB2510041
$37.05 5% off RRP
or 4 payments of $10.99 with
Info
Description
Now Pre-Mounted for your convenience!
This pair of VTA tires is fully-approved for U.S. Vintage Trans-Am Racing and is fully-capable on any surface: carpet, prepared asphalt or parking lots. Utilizing a super long-lasting compound and molding technology perfected by our partners at Pro-Line Racing, we're proud to say these VTA spec tires are 100% Made in the USA.
On high-grip CRC carpet, these tires have been tested to provide an easy-to-drive handling feel and comparable lap times to previous VTA tires, all without the need for superglued sidewalls. On asphalt, these tires grip well with additives and provide realistic tire screeching sounds for an ultra-scale effect.
PROTOform's VTA pre-mounts are sold in pairs and mounted our durable, nylon, 8-spoke wheels. The 26mm fronts are 0 offset, while the 31mm rears measure at +6 offset to fill the rear fenders of your 190mm touring car equipped with a PROTOform VTA body. Choose from white or black options to suit your taste or paint scheme.
| Manufacturer # | 10140-17 |
| Color | White |
| Scale | 1/10 |
| Vehicle Type | Touring Car |
| Outer Diameter | 2.52" (64 mm) |
| Product Width | 1.02" (26 mm) |
| Package Type | Pre-Mounted |
| Track Surface | Street / All-road |
| Wheel Position | Front |
| Front or Rear | Front |
| Tire Compound | Medium |
| Wheel Hex Size | 12mm |
Description
SpecificationsNow Pre-Mounted for your convenience!
This pair of VTA tires is fully-approved for U.S. Vintage Trans-Am Racing and is fully-capable on any surface: carpet, prepared asphalt or parking lots. Utilizing a super long-lasting compound and molding technology perfected by our partners at Pro-Line Racing, we're proud to say these VTA spec tires are 100% Made in the USA.
On high-grip CRC carpet, these tires have been tested to provide an easy-to-drive handling feel and comparable lap times to previous VTA tires, all without the need for superglued sidewalls. On asphalt, these tires grip well with additives and provide realistic tire screeching sounds for an ultra-scale effect.
PROTOform's VTA pre-mounts are sold in pairs and mounted our durable, nylon, 8-spoke wheels. The 26mm fronts are 0 offset, while the 31mm rears measure at +6 offset to fill the rear fenders of your 190mm touring car equipped with a PROTOform VTA body. Choose from white or black options to suit your taste or paint scheme.
| Manufacturer # | 10140-17 |
| Color | White |
| Scale | 1/10 |
| Vehicle Type | Touring Car |
| Outer Diameter | 2.52" (64 mm) |
| Product Width | 1.02" (26 mm) |
| Package Type | Pre-Mounted |
| Track Surface | Street / All-road |
| Wheel Position | Front |
| Front or Rear | Front |
| Tire Compound | Medium |
| Wheel Hex Size | 12mm |
Now Pre-Mounted for your convenience!
This pair of VTA tires is fully-approved for U.S. Vintage Trans-Am Racing and is fully-capable on any surface: carpet, prepared asphalt or parking lots. Utilizing a super long-lasting compound and molding technology perfected by our partners at Pro-Line Racing, we're proud to say these VTA spec tires are 100% Made in the USA.
On high-grip CRC carpet, these tires have been tested to provide an easy-to-drive handling feel and comparable lap times to previous VTA tires, all without the need for superglued sidewalls. On asphalt, these tires grip well with additives and provide realistic tire screeching sounds for an ultra-scale effect.
PROTOform's VTA pre-mounts are sold in pairs and mounted our durable, nylon, 8-spoke wheels. The 26mm fronts are 0 offset, while the 31mm rears measure at +6 offset to fill the rear fenders of your 190mm touring car equipped with a PROTOform VTA body. Choose from white or black options to suit your taste or paint scheme.
| Manufacturer # | 10140-17 |
| Color | White |
| Scale | 1/10 |
| Vehicle Type | Touring Car |
| Outer Diameter | 2.52" (64 mm) |
| Product Width | 1.02" (26 mm) |
| Package Type | Pre-Mounted |
| Track Surface | Street / All-road |
| Wheel Position | Front |
| Front or Rear | Front |
| Tire Compound | Medium |
| Wheel Hex Size | 12mm |
| SKU | PR10140-17 |
| Barcode # | 675118170190 |
| Brand | Proline Racing |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |