Savox SV-1273TG Digital "Ultra Speed" Titanium Gear Servo (High Voltage) - SAV-SV1273TG
SKU: SAV-SV1273TG
$124.60 19% off RRP
or 4 payments of $23.77 with
Info
Description
The SV1250MG can be operated directly on a 2s LiPo and is ideal for all models where strength and speed is needed. The servo is suitable as a swash plate servo for models such as Logo 480Xxtreme or the Goblin 500. With 8kg of torque both regular or 3D hardcore pilots will have fun with this mounted in their machine.
Description
SpecificationsThe SV1250MG can be operated directly on a 2s LiPo and is ideal for all models where strength and speed is needed. The servo is suitable as a swash plate servo for models such as Logo 480Xxtreme or the Goblin 500. With 8kg of torque both regular or 3D hardcore pilots will have fun with this mounted in their machine.
The SV1250MG can be operated directly on a 2s LiPo and is ideal for all models where strength and speed is needed. The servo is suitable as a swash plate servo for models such as Logo 480Xxtreme or the Goblin 500. With 8kg of torque both regular or 3D hardcore pilots will have fun with this mounted in their machine.
| SKU | SAV-SV1250MG |
| Barcode # | 4710006992549 |
| Brand | SAVOX |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |