SB2262SG - Monster Torque Low Profile Steel Gear Servo 0.08sec / 347.2oz @ 7.4V
SKU: SAV-SB2262SG
$209.09 5% off RRP
or 4 payments of $58.15 with
Info
Description
| Categorie: | SAVOX SERVO BRUSHLESS |
| Brandname: | Savöx |
| Spline size: | 25T Spline |
| Servo Technology: | Digital High Voltage |
| Input Voltage (V): | 6.0V - 8.4V |
| Length (mm): | 40.3 mm |
| Width (mm): | 20.2 mm |
| Height (mm): | 38.7 mm |
| Motor Type: | Brushless Motor |
| Weight (g): | 81 g |
| Gear Material: | Steel Gears |
| Servo Case: | Full Aluminum Case |
| Ball Beared: | Ball Beared |
| Speed 60°/Sec @ 6.0V: | 0.085 sec/60 deg |
| Speed 60°/Sec @ 7.4V: | 0.07sec/60 deg |
| Torque kg/cm @ 6.0V: | 22.0kg/305.5oz-in |
| Torque kg/cm @ 7.4V: | 31.0kg/430.5oz-in |
| Torque kg/cm @ 8.4V: | 45.0kg/624.9oz-in |
| Connector type: | JR |
(SAV-SB2295SG)
Description
Specifications| Categorie: | SAVOX SERVO BRUSHLESS |
| Brandname: | Savöx |
| Spline size: | 25T Spline |
| Servo Technology: | Digital High Voltage |
| Input Voltage (V): | 6.0V - 8.4V |
| Length (mm): | 40.3 mm |
| Width (mm): | 20.2 mm |
| Height (mm): | 38.7 mm |
| Motor Type: | Brushless Motor |
| Weight (g): | 81 g |
| Gear Material: | Steel Gears |
| Servo Case: | Full Aluminum Case |
| Ball Beared: | Ball Beared |
| Speed 60°/Sec @ 6.0V: | 0.085 sec/60 deg |
| Speed 60°/Sec @ 7.4V: | 0.07sec/60 deg |
| Torque kg/cm @ 6.0V: | 22.0kg/305.5oz-in |
| Torque kg/cm @ 7.4V: | 31.0kg/430.5oz-in |
| Torque kg/cm @ 8.4V: | 45.0kg/624.9oz-in |
| Connector type: | JR |
(SAV-SB2295SG)
| Categorie: | SAVOX SERVO BRUSHLESS |
| Brandname: | Savöx |
| Spline size: | 25T Spline |
| Servo Technology: | Digital High Voltage |
| Input Voltage (V): | 6.0V - 8.4V |
| Length (mm): | 40.3 mm |
| Width (mm): | 20.2 mm |
| Height (mm): | 38.7 mm |
| Motor Type: | Brushless Motor |
| Weight (g): | 81 g |
| Gear Material: | Steel Gears |
| Servo Case: | Full Aluminum Case |
| Ball Beared: | Ball Beared |
| Speed 60°/Sec @ 6.0V: | 0.085 sec/60 deg |
| Speed 60°/Sec @ 7.4V: | 0.07sec/60 deg |
| Torque kg/cm @ 6.0V: | 22.0kg/305.5oz-in |
| Torque kg/cm @ 7.4V: | 31.0kg/430.5oz-in |
| Torque kg/cm @ 8.4V: | 45.0kg/624.9oz-in |
| Connector type: | JR |
(SAV-SB2295SG)
| SKU | SAV-SB2295SG |
| Brand | SAVOX |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |