Team Associated RC10B74.1 LTC Differential Set, center 92355
or 4 payments of $21.58 with
Info
Description
Team Associated RC10B74.1 LTC Differential Set, center 92355
LTC (low torque capacity) gear sets for the RC10B74 series buggies from Factory Team. Available in metal and plastic variants, these gear sets increase the drivability and traction of the Team Associated B74. The new design of high tooth count and smaller teeth allows for smoother differential action that won't lock on power.
This part fits the following vehicles:
- RC10B74.2
- RC10B74.2D
Description
SpecificationsTeam Associated RC10B74.1 LTC Differential Set, center 92355
LTC (low torque capacity) gear sets for the RC10B74 series buggies from Factory Team. Available in metal and plastic variants, these gear sets increase the drivability and traction of the Team Associated B74. The new design of high tooth count and smaller teeth allows for smoother differential action that won't lock on power.
This part fits the following vehicles:
- RC10B74.2
- RC10B74.2D
Team Associated RC10B74.1 LTC Differential Set, center 92355
LTC (low torque capacity) gear sets for the RC10B74 series buggies from Factory Team. Available in metal and plastic variants, these gear sets increase the drivability and traction of the Team Associated B74. The new design of high tooth count and smaller teeth allows for smoother differential action that won't lock on power.
This part fits the following vehicles:
- RC10B74.2
- RC10B74.2D
| SKU | ASS92355 |
| Barcode # | 784695923553 |
| Brand | TEAM ASSOCIATED |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000064000m3 |
-
Store StockBackorder
-
Warehouse StockIn Stock